Crna Gora sve više zauzima značajno mjesto na globalnoj esports sceni, a jedan od najzanimljivijih učesnika nedavnog Montenegro Future Festivala bio je Dan Merkley predstavnik rastuće međunarodne zajednice World Phygital Community, koja stoji iza koncepta takmičenja koja kombinuju fizičku i digitalnu komponentu.

„Phygital gradi mostove između esporta i tradicionalnog sporta“

U ekskluzivnom razgovoru za naš portal, Merkley otkriva zašto Balkan ima posebnu energiju, kako phygital redefiniše ulogu sportskih federacija, i zašto vjeruje da upravo ovakvi hibridni formati mogu postati nova budućnost sporta možda čak i olimpijskog.

Pozitivna kultura balkanske esport zajednice

Na početku razgovora, Merkley je izrazio oduševljenje atmosferom koju je zatekao u regionu:

„Jedno od najpozitivnijih iskustava koje sam imao jeste prijateljska i podržavajuća kultura među esport organizatorima i ljudima iz industrije. Osjeća se snažan duh saradnje. Ljudi žele da svi uspiju ne postoji ta toksična konkurencija koju viđamo u drugim sredinama. To je nešto što nisam primijetio samo u Crnoj Gori, već u cijelom regionu Balkana.“

Nova uloga esport federacija i kako phygital mijenja pravila igre

Merkley je uzeo učešće na panelu posvećenom radu esport federacija i njihovoj budućnosti. Ističe da, kao predstavnici phygital pokreta, oni imaju drukčiju filozofiju.

„Dok su za izdavače igara esport organizatori i takmičari samo korisnici, za nas su oni partneri. Ne možemo očekivati od izdavača da se bave stvarima poput zaštite sportista, edukacije, zdravlja ili uspostavljanja fer pravila. Tu moramo da uskočimo mi tj. federacije, ili u našem slučaju, Phygital zajednica.“

Kako objašnjava, prednost phygital strukture je upravo to što nije opterećena starim modelima.

„Mi nemamo decenijama uspostavljene birokratske sisteme kao tradicionalne sportske federacije. To nas čini bržim, fleksibilnijim i spremnijim da uvodimo inovacije u skladu s potrebama mladih.“

Susret fizičkog i digitalnog svijeta

Phygital takmičenja spajaju fizičke sportove sa digitalnom komponentom – i upravo ta kombinacija donosi svježinu, energiju i inkluzivnost koja sve više privlači pažnju.

„Zabavno je. Uključuje sve generacije. Djeca koja vole esport i roditelji koji još uvijek više cijene fizički sport svi imaju razlog da prate i učestvuju. To nije samo most između sportova, već i most između generacija“, kaže Merkley.

Prvi turnir koji je održan u Baru u Crnoj Gori, naišao je na oduševljenje publike.

Olimpijski potencijal ili nešto još veće?

Na pitanje može li phygital jednog dana postati dio Olimpijskih igara, Merkley ostaje otvoren, ali i oprezan.

„Format kao što je phygital ima sve elemente jednog olimpijskog takmičenja, fizička priprema, sportski duh, internacionalni karakter. I za razliku od tipičnih esport naslova koji su privatno vlasništvo, naš format je otvoren, inkluzivan i može se prilagoditi različitim sredinama.“

Ipak, dodaje da neće pristati na kompromis ako bi to značilo gušenje inovacije:

„Mi konstantno analiziramo i unapređujemo. Poslije svakog turnira postavljamo sebi pitanje kako možemo biti još bolji? Ne bismo željeli da postanemo dio sistema gdje dobre ideje umiru zbog tradicije i sporosti odlučivanja.“

Partner javnim institucijama – zdravlje, obrazovanje i omladina

Jedna od ključnih prednosti phygital formata je njegov potencijal da služi širim društvenim ciljevima od zdravlja i obrazovanja, do omladinske politike.

„Kod nas 80% takmičenja čini fizička aktivnost. Zdravstvena priprema i fizički treninzi su sastavni dio programa ne samo za profesionalce, već za sve učesnike, od početnika do vrhunskih sportista.“

Upravo zbog toga, kako kaže, phygital odmah stvara interesovanje kod institucija.

„Ministarstva sporta, obrazovanja, zdravlja – svi prepoznaju potencijal da kroz podršku nama ostvare i svoje vlastite strateške ciljeve. Phygital je alat za zajednički napredak.“

Nova era takmičenja

Dan Merkley ne ostavlja dilemu phygital nije prolazni trend, već ozbiljan i održiv pokret koji nudi novu viziju sporta i zajednice. Spoj fizičkog i digitalnog takmičenja ne samo da modernizuje pristup, već stvara prostor za novu generaciju sportista i gledalaca.

„Ako Crna Gora i region nastave ovim putem, pitanje više nije da li će phygital zauzeti centralno mjesto – već kada.“